Žarnyno vėžys

Maistas iš skrandžio patenka į plonąsias žarnas: dvylikapirštę žarną, vėliau klubinę ir tuščiąją. Iš plonosios žarnos suvirškintas maistas išstumiamas į storąją žarną, kurią sudaro gaubtinė, riestinė ir tiesioji žarna. Plonosiose žarnose vėžys vystosi labai retai. Tuo tarpu storosios žarnos vėžys yra vienas dažniausių..

Kas yra storosios žarnos vėžys?

Žarnyno vėžys – tai žarnoje atsirandantis nevaldomas pakitusių gleivinės ląstelių dauginimasis. Kiekvienas piktybinis vėžys žarnos gleivinėje atsiranda iš priešvėžinio susirgimo – polipo, kuris per kelerius metus iš gerybinio darinio gali virsti piktybiniu.

Kokius simptomus sukelia storosios žarnos vėžys?

Storosios žarnos vėžys neturi specifinių simptomų. Simptomai atsiranda vėlai. Dažniausiai liga pasireiškia kraujavimu, pasikeičia tuštinimosi pobūdis (užkietėja viduriai ar atsiranda dažnas noras tuštintis), vystosi mažakraujystė, atsiranda guzas, skausmas pilve.

Kaip diagnozuojamas storosios žarnos vėžys?

Tiksliausias kolorektinio vėžio diagnostinis būdas yra endoskopija. Tiesiosios žarnos vėžiui diagnozuoti užtenka rektoskopijos. Rektoskopija – tai tiesiosios žarnos tyrimas 30 cm ilgio nelanksčiu endoskopu. Gaubtinės žarnos vėžys diagnozuojamas kolonoskopijos metu. Kolonoskopija tai visos storosios žarnos tyrimas lanksčiu endoskopu

Storosios žarnos vėžys pagydomas, bet delsti negalima.

Lengviausiai pagydomi priešvėžiniai storosios žarnos susirgimai ir ankstyvas vėžys. Neretai tai galima padaryti tos pačios diagnostinės endoskopijos (rektoskopijos ar kolonoskopijos) metu.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.

Programa skirta dažniausiai kolorektiniu vėžiu sergantiems, 50-74 metų amžiaus asmenims, kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – tolesnis ištyrimas nereikalingas, jei atsakymas teigiamas – būtina kolonoskopija.

Jei šeimoje būta šio vėžio atvejų, tikrinami ir jaunesni asmenys.

Nustačius storosios žarnos naviką, būtina specialisto gydytojo koloproktologo konsultacija.

Jei patikros metu storojoje žarnoje aptinkamas polipas, t.y. gerybinis darinys, jį labai paprasta pašalinti. Jei polipas pašalinamas, nebelieka rizikos, kad iš jo išsivystys vėžys. Kuo vėžys labiau išplitęs, tuo sunkiau ar net nebeįmanoma jo pagydyti, tačiau galima prailginti išgyvenamumą. Todėl ir skatiname žmones kreiptis tikrintis dėl šios ligos.

Pilvo chirurgas Albinas Tamošiūnas. Storosios žarnos polipai ir ankstyvas vėžys pagydomas endoskopijos metu.

Pilvo chirurgas Albinas Tamošiūnas. Storosios žarnos polipai ir ankstyvas vėžys pagydomas endoskopijos metu.

Storosios ir tiesiosios žarnos vėžio gydymas.

Storosios ir tiesiosios žarnos vėžio gydymas yra kompleksinis. Derinami skirtingi gydymo metodai: chirurginis gydymas, chemoterapija ir radioterapija (spindulinis gydymas). Gydymo taktiką ir eiliškumą privalo nustatyti multidisciplininė komisija. Multidisciplininę komandą sudaro gydytojai: pilvo chirurgas, onkologas chemoterapeutas, onkologas radioterapeutas ir radiologas, esant poreikiui dalyvauja ir gyd. patologas.

Pilvo chirurgas doc. Paulius Žeromskas. Sergantys storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu gydomi tik specializuotuose onkologiniuose centruose.

Pilvo chirurgas doc. Paulius Žeromskas. Sergantys storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu gydomi tik specializuotuose onkologiniuose centruose.

Pagrindinis storosios žarnos gydymas yra chirurginis. Tiesiosios žarnos vėžiu sergantiems dažniausia pradžioje taikomas priešoperacinis chemospindulinis ir spindulinis gydymas, o vėliau operuojama. Po operacijos neretai taikoma pooperacinė chemoterapija. Sergantys storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu pacientai gydomi tik specializuotuose centruose, kuriuose yra multidisciliplininės komandos galinčios kiekvienam pacientui parinkti individualų gydymo planą.

Keletas faktų apie storosios žarnos vėžį:

  • Lietuvoje tai trečias pagal dažnumą vėžio tipas.
  • Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1500 naujų ligos atvejų.
  • Storosios žarnos vėžys yra antras pagal dažnumą vėžinis susirgimas, kuris kasmet Europoje nusineša daugiausia gyvybių.
  • Storosios žarnos vėžiu panašiai dažnai serga tiek vyrai, tiek moterys.
  • Storosios žarnos vėžys vadinamas civilizacijos rykšte, nes daugiausiai juo serga išsivysčiusių šalių gyventojai.